لیست تجهیزات

: لیست کنترل تجهیزات مورد نیاز

چه مواردی باید در نظر گرفته شود؟

 

در رابطه با کار کردن در زمینهٔ  تلقیح مصنوعی ملکهٔ زنبور عسل وسایل و  ابزارآلات متفاوتی عرضه میشود و عقاید کاملا” متفاوت میباشد. واین موضوع خود موجب پیچیدگی بيشتر کار برای مبتدیان خواهد گردید. به این خاطرمن یک فهرستی از وسایل مورد نیاز را خدمتتان عرضه می کنم تا شماها بتوانید یک چشم اندازکلی به مجموعهٔ نیازها را داشته باشید .لازم بذکراست که شما می توانید بعد ازتسلط  یافتن کامل در امر اسپرم گیری و تلقیح ، امکانات و وسایلتان را برابر دلخواه گسترش یا حتی محدود تر کنید.

: وسایل اصلی و فرعی مورد نیاز در تکنیک تلقیح مصنوعی

۱- یک دستگاه تلقیح مصنوعی آماده به کارکه قابلییت تنظیم دقیق از هر جهت را دارا باشد

 

۲- یک سرنگ کامل و آزمایش شده ( با سر سرنگ و واشرهای  اضافه)

 

۳- یک دستگاه  میکروسکوپ آماده  بکار با حداقل بزرگ نمایی از  ۱۰ تا ۱۵ برابر ( در زنبورستان تا بزرگ نمایی برابر ۳۵ بار کاربری زیاد و مناسبی دارد !)

 

۴- سیستم روشنایی لامپ سرد یا   LED با لامپ اضافه

 

۵- سیستم بیهوشی کامل گاز CO2 با شیر تنظیم خروج هوای دقیق

 

۶- یک دیگ زودپز نو ، به منظور استریل کردن وسایل کار

 

۷- سرنگ یکبار مصرف ۱۰ تا ۵۰ سی سی ۴ عدد

 

۸- قیچی نوک باریک کوچک – یک عدد پیچ گوشتی و آچار مخصوص دستگاه – ۱۰. سانتیمتر سیم به قطر ۱۲/0 میلیمتر به منظور برطرف کردن گرفتگی سر سوزنِ  سرنگ

 

 ۹- دو عدد ظرف آزمایشگاهی دردارِ  نلوکی مانند  با قطری برابر۵ و ۱۰ سانتیمتر و ارتفاع در حدود ۲. سانتیمتر

 

۱۰- چند عدد خلال دندان  نوک تیز و نوک گرد  و تعدادی گوش پاکن که همگی آنها  خوب استریل شده باشند

 

۱۱- قفسک  مخصوص گرفتن  و حمل زنبور نر که دو سمت آن با شبکهٔ مهار ملکه  پوشیده  شده  باشد

 

۱۲- یک  جعبهٔ نگاه دارندهٔ زنبور نر در آزمایشگاه ، که ابعادی  برابر ۴۰ سانتیمتر ارتفاع ۳۰ سانتیمتر  عرض، و ۲۵ سانتیمترعمق را داشته باشد . که ازسمت جلو بصورت کشویی ازبالابه پایین با درِ شیشه- ای  باز و بسته شود و سمت عقب آن به وسیلهٔ شبکهٔ مهار ملکه پوشیده شده باشد

 

۱۳- ۵۰۰. سی سی سرم خوراکی ۹ درصد قابل تزریق یا محلول رقیق کنندهٔ اسپرم

 

۱۴- ۱۰۰۰. سی سی آب مقطر استیریل

 

۱۵- ۱۰۰۰.سی سی الکل اتانول۷۰  درصد

 

۱۶- یک بسته ورق آلومینیوم و دو بسته دستمال کاغذی سفید مخصوص آشپزخانه

 

۱۷- یک بطری  مایع ظرف شویی

تمامی وسایلی که مستقیما” با اسپرم گیری و تلقیح درارتباط می باشند، باید کاملا” استریل شده بکاربرده شوند . بهترین روش ، استفاده از دیگ زودپز و قراردادن قطعات  درداخل زرورق و قرار دادن آنها  به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در دیگ در حالت جوشیدن به منظور استریل شدن  میباشد.

 

برخی از واشرها واتصالات سیلیکنی توانایی وتحمل حرارت بالا را ندارند که اینگونه قسمتها را میتوان به وسیلهٔ الکل ضدعفونی و بعد به وسیلهٔ آب شستشو کرد.شما میتوانید با استفاده ازیک لولهٔ آزمایشگاهی در دار ۱۵ سانتیمتری در نگهداری سر سرنگهای ضدعفونی شده دقت و اطمینان بیشتری را داشته باشید . واستفاده از یک فیلتر استریل  مخصوص مایعات درحین کار الزامی است .

 

نگهدارندهٔ ملکه ولوازمی از قبیل آنرا میتوانید به راحتی با شستشوی آب ومایع ظرف شویی  پاکیزه کنید.   ومایعات مصرفی و همینطور گوش پاکنهای پزشکی را میتوانید از داروخانها یا لوازم آزمایشگی ها تهیه کنید .

 

             (جهت تهیهٔ فیلتر مخصوص میتوانید به چهار راه جمهوری تهران مراجعه فرمایید )