* شستشو و استریل کردن وسایل:

 

با توجه به اینکه موارد زیادی باعث بارور نشدن و همینطور تلفات ملکه های تلقیح  شده میشود و درعین حال بیشترین آسیب دیدگی ها درحین تلقیح به ملکه ها وارد میگردد، چنانچه خواهان نتیجه گیری مطلوبی هستید باید تمامی سعی خود رادر به کارگیری اصول بهداستی نظافتی داشته باشید . یکی از کارهای اولیهٔ مهم فراهم کردن میز کار تمیز و بدون آلودگی و همینطور استفاده ازوسایل و ابزارآلات استریل شده می- باشد . درطبیعت به هیچ وجه عمل باروری در شرایط استیریل انجام نمیـشود ولی ما باید تمامی سعی خود را داشته باشیم تا از انتقال باکتریها و میکروبها در حین کار جلوگیری بعمل آوریم.

 

به این خاطر باید توجه خاص به قسمتهایی که مستقیما" یا غیره مستقیم با اسپرم گیری و یا  تلقیح در تماس هستند داشته باشیم . زیرا ما می توانیم از طریق جذب آلودگی و انتقال آن به کل سری ملکه ها تولید شده ، آسیب رسانیده و باعث خسارات چشمگیری شویم.

 

سر سرنگها را در حین کار با استفاده از گوش پاکن استیریل آغشته به رقیق کنندهٔ اسپرم مرتبا" تمیز نگاه داشته و بعد ازاتمام  کار آنها را با استفاده از آب و مایع ظرف شویی کاملا" شستشو داده تا از خشک شدن محتویات داخل آن جلوگیری بعمل آید.

 

به  وسیلهٔ یک ظرف  آزمایشگاهی  نلوکی مانندِ  در دار که  قطری در حدود ۱۰ سانتیمتر  و ارتفاعی ۲. سانتیمتر دارد ، که با کمک یک عدد سرنگ معمولی و با استفاده از  فشار آب و مایع ظرف شویی که به وسیلهٔ سرنگ ایجاد میشود ، میتوان تمامی جدارهٔ داخلی سرسرنگها را بخوبی تمیز کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 بعد از آن به منظور شستشو و برطرف کردن کف داخل سرسرنگها می توان از آب استفاده کرده  و سپس به وسیلهٔ الکل ۷۰ درصدی که با استفاده از سرنگ تزریق به  داخل آنها تزریق می کنیم باعث ضدعفونی کردن آنها می شویم  و برای  برطرف کردن  مواد سمی الکل ، سر سرنگها  را مجددا" با آب مقطر کاملا" استیریل شده شستشو میدهیم . چنانچه میخواهیم  بعد از شستشوی کامل  کار را آغاز کنیم، باید سرسرنگها  را به وسیلهٔ محلول استون شستشو دهیم . زیرا که آسیتون خاصیت خشک کنندگی سريع  دارد و به هیچ وجه مواد سمی و آلوده کننده ای از خود بجای نمی گذارد.

 

                                                                                                                  

                                                         

الکل :

 

 الکل  به منظور ضدعفونی کردن وسایل و ابزارآلات درزمینهٔ تلقیح مصنوعی ملکهٔ زنبورعسل کاربری زیادی دارد. فراموش نشود که تماس الکل با سر سرنگ باعث از بین بردن اسپرمها می شود.همچنین ضد عفونی کردن  وسایل پلاستیکی و یا بلور پلاستیک ، ممنوع می باشد چون موجب کدّر شدن واز بین رفتن این مواد خواهد شد.

 

ما میتوانیم از الکل اتانول ۷۰ درصد که در همهٔ  داروخانه ها موجود میباشد استفاده کنیم . که از آن برای ضدعفونی کردن  تمامی قطعات فلزی سرنگ - واشرهای سیلیکُنی - اهرم های فلزی - سرسرنگها استفاده  میشود که همگی بعد از ضد عفونی کردن دوباره با آب استیریل تمیز خواهند شد.

 

اگر که امکان جای دادن سرنگ  کامل درداخل دیگ زودپز نمی باشد، می توانید سرنگ را فقط با الکل و آب استریل ضدعفونی کنید ولی قرار دادن سرسرنگها در دیگ الزامیست! استفاده از دیگ زودپز که قادر است فشاری در حدود یک بار و حرارتی برابر ۱۲۰ درجه سانتیگراد را تولید کند بهترین  وسیلهٔ استریل کننده وسایل میباشد.

 

مدت زمان قرار دادن  قطعات در داخل دیگ زودپز نهایتا"۳۰ . دقیقه می باشد . که این  قطعات در داخل زرورق  بصورت تقریبا"  آزاد پیچیده شده و درسطح آب در داخل دیگ آویزان می شود.( وسایل نباید به هیچ وجه در داخل آب قرار گیرند)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از فیلتر آزمایشگاهی که مخصوص فیلتر کردن مایعات می باشد برای استریل کردن رقیق کنندهٔ اسپرم یا سرم خوراکی و یا اینکه آب مقطر مورد نیاز استفاده می شود. استفاده از این فیلتر اطمینان کار را بالا برده و همینطور باعث از بین رفتن حبابهای هوا ، در حال خروج محلول از سرنگ خواهد شد .

 

باید دقت کنیدکه تمیزنگه داشتن دستها واستفاده مکررا زالکل به منظوربرطرف کردن آلودگی که ازطریق  پاشیدن مدفوع زنبورهای نر برروی دستها ایجاد می شود، امریست که باید مکررا" مورد توجه واقع گردد.  بعد ازهرتلقیح حتما" قلابها را به وسیلهٔ گوش پاکن آغشته به الکل ضد عفونی کنید.دهانهٔ سرسرنگ باید مکررا" به وسیلهٔ  گوش پاکنِ  استریل آغشته به  مایع رقیق کنندهٔ اسپرم پاکیزه نگاه  داشته  شود. وتمامی وسایلی که قادرند حرارت بالا را تحمل کنند. می توان از طریق دیگ زودپز به راحتی  ضدعفونی کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

اطلاعات کلی  داده شده ٔ بالا به  منظور راهنمایی مبتدیانِ گرامی می باشد . افرادی که  به این  تکنیک کاملا" مسلط هستند میتوانند برابر نیازمندیهای خود  و حجم کاری را  که  انجام میدهند نسبت به امکانات مورد نیاز خود ،  تصمیم گیری مناسبی  را داشته باشند.